Bardzo ważnym parametrem jest wartość pH wody wykorzystywanej do celów przemysłowych, dzięki tej wartości możemy określić charakter środowiska i wpływ działania wszystkich czynników korozyjnych znajdujących się w wodzie. Woda o odczynie kwaśnym odznaczają się właściwościami korozyjnymi, gdyż zawierają wolne jony wodorowe, odznaczające się dużą agresywnością na metal.
Wpływ intensywności korozji na żelazo, stal, żeliwo zmniejsza się poprzez wzrost zasadowości i pH wody. Inna prawidłowość w nawiązaniu do zasadowości stwierdza się dla metali takich jak miedź, cynk. Szybkość korozyjności miedzi przy stałym pH rośnie liniowo wraz ze wzrostem stężenia jonów wodorowęglanowych i węglanowych w wodzie. Niekorzystny wpływ nadmiernej zasadowości ulega zmniejszeniu wraz ze wzrostem pH.
Dla tego też w zakładach wykorzystujących wodę do celów technicznych, powinno się przeprowadzać badania wody pod względem ustalenia pH wody. Tak aby nie powodowała ona nie korzystnego wpływu na maszyny i urządzenia które mają dużą styczność z wodą. W celu uniknięcia problemów z pH wody, powinno się stosować środki chemiczne do stabilizacji pH wody jak np. AquaCode KCK 43, który przyczynia się do usuwania z twardej wody osadów węglanu wapnia oraz utrzymywania stałej ilości fosforanów z dodatkowym utrzymaniem pH wody.