Czyszczenie separatora tłuszczu i przewodów kanalizacyjnych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Separator tłuszczu jest to specjalne urządzenie, które służy do spowalniania przepływu ścieków w celu flotacji umożliwiającej wypływania na powierzchnię tłuszczów. W zakładach przetwórstwa spożywczego są zazwyczaj montowane  wewnątrz budynku jako urządzenia podzlewozmywakowe, podłogowe lub wolnostojące, bądź na zewnątrz, jako separatory podziemne.

Czyszczenie separatorów tłuszczu - cała Polska

Wykonujemy usługi czyszczenia separatora tłuszczu w instalacji klienta - realizacja usługi na terenie całej Polski.

Prawo budowlane nakłada obowiązek przeglądów separatora, który spoczywa spoczywa na użytkowniku, bądź zarządcy obiektu budowlanego na którym znajduje się instalacja służąca ochronie środowiska. Na mocy ustawy o odpadach wytwórcą odpadów nie jest nie użytkownik ale firma czyszcząca separatory bądź zgodny z BDO, zapytaj nas o cenę czyszczenia Twojego separtora tłuszczu.

 

Eksploatacja separatora tłuszczu

Separator tłuszczu jest projektowany jako prostopadłościan o charakterystycznej powierzchni czynnej zależnej od przepływu ścieków z zakładu. Dopływ wprowadzanych i odpływ wyprowadzanych ścieków jest zasyfonowany bądź ukierunkowany deflektorami, co powoduje że zgromadzony tłuszcz nie ma możliwości odpływu z separatora. W niektórych modelach separatorów tłuszczu znajdują się kosze osadcze do rozdzielanego gromadzenia zanieczyszczeń stałych, dodatkowo też mogą być wyposażone w grzałkę elektryczną do okresowego podgrzewania tłuszczu.

W separatory tłuszczu są wyposażone głównie zakłady przetwórstwa spożywczego, między innymi:

  • mleczarnie,
  • zakłady mięsne, ubojnie,
  • olejarnie, wytwórnie margaryn,
  • wytwórnie mydła i stearyny,
  • wytwórnie chipsów i prażalnie orzeszków

a także miejsca zbiorowego żywienia, jak:

  • restauracje, stołówki, bary (odtłuszcznie rur kanalizacyjnych - BacterioActive Gra)
  • smażalnie ryb i mięsa, frytkarnie,
  • kuchnie przemysłowe.

Dla tego też trzeba pamiętać o tym, że tłuszcz jest niepożądanym zanieczyszczeniem, powodujący szereg niepożądanych zjawisk.  Tłuszcz jest lżejszy od wody, dla tego też zawsze gromadzi się na powierzchni wywołując zjawisko reaeracji, poprzez zablokowanie dopływu tlenu. To powoduje, ze w ściekach szybko zachodzą procesy gnilne, którym towarzyszy duże nagromadzenie się gazów kanałowych między innymi metanu, siarkowodoru. Procesowi gnicia, towarzyszy powolny rozkład tłuszczu z wydzieleniem w kanalizacji kwasów tłuszczowych, przyczyniających się do obniżenia pH ścieków. Obniżone pH ścieków, powoduje to że staja się one nie bezpieczne dla metalowych rur i mogą przyspieszyć proces korodowania elementów stalowych i żeliwnych.

Obniżona temperatura, powoduje to że tłuszcze ulegają zestalaniu się na ścianach przewodów kanalizacyjnych co po pewnym czasie przyczynia się do zarastania i zmniejszania prześwitu w rurach. Na powierzchni tłuszczów mogą się też gromadzić inne zanieczyszczenia stałe, jak resztki pożywienia, papier, odpady po produkcyjne przetwarzania warzyw i owoców, sierść zwierzęca itp.

Wraz z upływem czasu w zaniedbanej kanalizacji zakładu mogą się tworzyć zatory z tłustych kul, które są trudne do usunięcia przez urządzenia do mechanicznego czyszczenia.

W każdym zakładzie przetwórstwa spożywczego powinny być przeprowadzane regularny proces czyszczenia separatorów tłuszczowych i przewodów kanalizacyjnych. W tym celu bardzo pomocne są środki firmy CT-CARD, między innymi BacterioActive PRO , jest płynem biologicznym przeznaczonym do rozkładu pozostałości białek zwierzęcych w rurociągach, natomiast BacterioActive FAT przeznaczony jest do oczyszczania biologicznego tłuszczu zalegającego w zbiornikach i ściekach przemysłu spożywczego. Wszystkie produkty seri BacterioActive są produktami ekologicznymi (biodegradowalnymi) nie powodując przy tym skażeń środowiska i są bezpieczne dla miejsc przetwarzania żywności.

Na fotografii poniżej - wartwa tłuszczu zalegająca w kanale kanalizacyjnym.

usuwanie tluszczu w przewodach kanalizacyjnych

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter